KADINLARDA KISIRLIK YAPAN ŞEYLER

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin önündeki en büyük engellerden bir tanesi tabii ki kısırlık. Yapılan araştırmalar, her 10 çiftten en az 1 tanesinin kısırlık sebebiyle doğal yollardan çocuk sahibi olamadığını gösteriyor ve bu hiç de azımsanmayacak bir oran diyebiliriz. Hem kadınlardan hem de erkeklerden kaynaklanabilen kısırlık, utanılacak bir şey değil ve birer canlı olarak bizlerin sahip olduğu diğer rahatsızlıklardan da çok farklı değil.

Ancak ülkemizdeki toplumsal anlayış nedeniyle kadınların ve erkeklerin, sanki kısırlık kişinin cinsel kimliğini örtüyormuş gibi bir muameleye uğramaları, sosyal problemlerin ve ruhsal sıkıntıların da baş göstermesine neden oluyor. Kadınlarda kısırlık ve yapan şeylere geçiş yapmadan önce, kısırlığın sizin cinselliğiniz ve cinsel kimliğiniz üzerinde sandığınız kadar etkili olmadığını ve pek çok kısırlık vakasının çözümünün olduğunu da belirtmek gerek.

Bu yüzden, doğal yollardan gebe kalamıyorsanız uzmanlarla görüşmeyi ve kısırlık tedavisi seçeneklerini değerlendirmeyi unutmamalısınız. En son ihtimal olarak da tüp bebek tedavisinin bulunması sayesinde kısırlığın üstesinden gelerek çocuk sahibi olabilirsiniz.

Kadınlarda Kısırlık ve Sebepleri

Kısırlığın kadınlardaki ayağının biraz karışık ve tahlilinin zor olması, genellikle çocuk sahibi olamayan çiftlerde ilk olarak erkeklerin incelenmesine neden olur. Erkeklerde yapılacak sperm tetkikleri ve testislerde yapılacak elle muayene sayesinde önce erkek tarafından bir sorun olup olmadığı kontrol edilir ve ardından bir sonuç bulanamazsa, bu defa anne adayı üzerinde gereken işlemler gerçekleştirilir.

Sizler için madde madde kadınlarda kısırlık faktörlerini kısaca değerlendirdik.

Yumurtlama Düzensizlikleri ve Bozuklukları

Gebelik için kadın yumurtasının rahim içerisinde erkek spermi ile buluşması gerektiği aşikar. Ancak kadınlarda yaşanan yumurtlama bozuklukları, maalesef ya yumurtanın hiç rahme düşmemesine ya da seyrek ya da yanlış zamanlamalar ile düşmesine neden olabiliyorlar. Bunun ise pek çok sebebi bulunuyor ve bu sebeplerin pek çoğunda adet görmeme, adet düzensizlikleri gibi belirtiler kendilerini belli ediyorlar.

Hiç Yumurtlamama

Bazı kadınlarda, yumurtlamayı sağlayan hormonlar tamamen eksiktir ve bu nedenle hiç adet kanaması yaşanmaz. Bu kadınların yumurtalıklarında hazır yumurtalar bulunur, çünkü her kız çocuğu hali hazırda ömür boyunca kullanacağı yumurtalar ile doğar, fakat gerekli hormonların olmaması maalesef bu yumurtaların gelişerek rahme düşmesine engel olur.

Prolaktin Hormonu

Süt hormonu adı verilen prolaktin hormonu, genellikle iyi huylu tümörlerden kaynaklı olarak biraz fazla salgılanır ve bu salgının çok fazla olması, yumurtlamanın durmasına neden olur. Yapılan araştırmalar, tümörlerin alınmasının bu sorunu çözdüğünü gösteriyor fakat bazı durumlarda sebepsiz yere prolaktinin çok salgılandığına da rastlanıyor. Hormon tedavileri sayesinde bu sıkıntı giderildiğinde, yumurtlama doğal olarak başlıyor.

Polikistik Over (PCOS) Sendromu

Polikistik over rahatsızlığı, kadınlarda erkeklik hormonunun fazla olması halinde yaşanıyor ve genellikle fazla kilo, sivilceler, yağlı cilt gibi belirtilerle kendisini gösteriyor. Bu sendroma sahip olan kadınlarda genellikle adet çok seyrek olabilse de, bazı kadınlarda düzenli adet döneminin olduğu da görülebiliyor. Normalde yumurtalara sahip olan bu kadınlar, erkeklik hormonundan dolayı yumurtanın gelişimini sağlayamıyor ve gebelik elde edemiyorlar. Hormon tedavileri ile üstesinden gelinebilen rahatsızlıklardan olduğunu da belirtelim.

Tüplerde Tıkanıklık ve Hasar

Yumurtalıklardan rahme gelen tüplerin tıkanmış veya hasarlı olmaları, yumurtanın rahme düşmesine engel olduğu için gebelik oluşması da mümkün olmaz. Bu tıkanma ve hasarlar bazen enfeksiyonlardan kaynaklanabiliyorlar, bazen de önceki ameliyatlar, dış gebelikler ve hatta erken yaşta karşılaşılan verem mikrobu gibi bazı sıradışı sebeplere de sahip olabiliyorlar. Bazı durumlarda tüpleri eski durumuna döndürmek cerrahi olarak mümkün olabiliyor ancak bunun gerçekleştirilemediği vakaların da bulunduğunu belirtmek lazım.

Endometriozis

Kadınların büyük çoğunluğundaki kısırlık sebebi endometriozis olarak tanımlanıyor. Çok fazla teknik tabirlere girmeden sade bir şekilde anlatmak gerekirse, bu rahatsızlıkta rahim içerisinde bulunması gereken dokular, rahim dışındaki diğer dokulara da bulaşırlar ve rahim içerisinde olduğu gibi davranmaya başlarlar. Yani yumurtalıklara yerleşmiş bir rahim içi dokusu, adet zamanında kanama yapmaya başlar ve bu durum iltihaplara, tıkanıklıklara ve ağrılara davetiye hazırlar. Bu rahatsızlığa sahip olan kadınlar doğal yoldan hamile kalabilseler dahi genellikle bunu yapmak mümkün olmaz.

Endometriozis’in en büyük belirtileri arasında çok sancılı adet, cinsel ilişki sırasında ve sonrasında oluşan ağrılar, adet döneminde bağırsak ve sindirim sorunlarının yaşanması gibi faktörler bulunuyorlar fakat bazı hastalarda yıllarca hiç bir belirti olmadan endometriozisin yaşandığı da görülebiliyor.

Rahim Ağzı Problemleri

Rahim ağzının hem yapısal sorunlara sahip olması hem de çeşitli enfeksiyonlara kapılabilmesi, maalesef bu bölgede salgılanan sıvıların bozulmasına neden olurlar ve spermleri anne karnında taşıyan en büyük etkenin bu sıvılar olduğu düşünülürse, özelliği bozulmuş bir rahim sıvısının gebeliği zorlaştıracağını söyleyebiliriz.

Çeşitli hormon tedavileri görenlerde ve hormonal düzensizliklere sahip olanlarda da bu rahim mukozasının bozulabildiği ve dolayısıyla gebeliğin zorlaştığını görmek mümkün oluyor. İyi huylu tümörlerden de kaynaklanabilen bu durum, genellikle cerrahi olarak ve zaman zaman da hormon tedavileri ile düzeltilebiliyor ancak geri dönülemez şekilde hasar gören rahim ağzı yapısının bazen tedavi edilemez olduğunu da unutmamak lazım.

Alerjik Kaynaklar

Kadınların karşılaştıkları bazı alerjilerin kısırlık sebebi olduğu biliniyor. Zira bu alerjinin sebebi bazen spermlerin kendisi olabiliyor ve dolayısıyla bu rahatsızlıkların tedavisi ve teşhisi oldukça zor oluyor. Genel olarak alerjik bir bünyeye sahip olmayanların bile alerjiden kaynaklı gebelik sıkıntıları yaşadığı ortada. Fakat doğru teşhis ile alerjik tepkilerin ortadan kaldırılmaları ya da azaltılmaları mümkün.

Rahim İçi Şekil Bozuklukları

Bazı kadınlarda ise maalesef rahimin iç dokusunda sorunlar ortaya çıkabiliyor ve rahim gebeliği destekleyemeyecek halde olabiliyor. Özellikle de embriyonun beslenmesi gereken rahim duvarının gereğinden kalın olması, gebelik gerçekleşse bile daha erken aşamalarda dahi düşüklerin ortay açıkmasını sağlayabiliyor. Bu tip vakalarda bazen ilaçlarla bazen de cerrahi olarak rahim duvarının inceltilmesi sağlanıyor.

Stres Kaynaklı Sebepler

Çok yüksek stres altında kalan kadınlarda adet döngüsünün bozulduğu biliniyor. Zira stresin sebep olduğu hormonal bozukluklar ve dengesizlikler, maalesef yumurtlama düzeninin de bozulmasına neden olabiliyor. Ayrıca gebeliğin düşükle sonlanma ihtimali, stresli bireylerde stressiz bireylere göre çok daha fazla. Bu nedenle hamile kalmak isteyen kadınların profesyonel ruhsal destek almaları da gerekebilir.

Kısırlık Bir Son Değil

Pek çok kısırlık vakası, ilaçlarla veya cerrahi olarak tedavi edilebiliyor. Dolayısıyla kısırlıkla karşılaşıldığında hemen üzülmek ve kendi kadınlığınıza suç bulmak pek de mantıklı sayılmaz. Çok tedavi edilemez bir kısırlık sebebiniz olmadıkça doktorlar da sizi bu alternatif tedaviler konusunda bilgilendireceklerdir ve muhtemelen 1 yıl içerisinde doğal yollardan gebe kalmanız da mümkün olacaktır.

Eğer kısırlık tedavilerinde de başarısızlık ortaya çıkarsa, tüp bebek tedavisinden de faydalanabilirsiniz. İlerleyen teknoloji ile birlikte artık gebelik tüp bebek tedavisinde yüksek bir başarı ihtimaline sahip olduğu için, en umutsuz çiftler için bile bir umut kapısı haline gelebiliyor. Ancak tüp bebek tedavisinde babadan kaynaklanan sperm yoksunluğu gibi kısırlık sebeplerinde bebek sahibi olmak mümkün olmayabilse de, kadınlardan kaynaklı pek çok kısırlık sebebinde tüp bebek tedavisi başarılı sonuçlar elde ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *